Youth Athletic Games Lahdessa viikonloppuna

17.6.2022

Suomen suurin nuorten yleisurheilutapahtuma, YAG, pyörähti käyntiin jo torstaina Lahdessa. Torstaina olivat vauhdissa 17-vuotiaat. Viiskasista juoksivat Lahden stadionilla Ville Korhonen ja Lauri Mäkinen.

Perjantaina on ohjelmassa viestit. Odotettavissa on menestystä heti ensimmäisessä lajissa kun 11-vuotiaat tytöt juoksevat aitajuoksuviestin. Viikonlopun Hiekkaharjun pm-viesteissä tytöt jäivät vain vähän piiriennätyksestä. Koko päivä juostaan viestejä ja useampikin seuramme joukkue taistelee mitaleista.

Lauantaina ja sunnuntaina kilpaillaan yksilölajeissa alle 15-vuotiaissa. Odotettavissa on yhtä suurta menestystä kuin viime vuonna Lappeenrannassa. Lähes kaikki seuran parhaat urheilijat ovat mukana Lahdessa. Harva on malttanut lähteä kesälaitumille ennen YAG- tapahtumaa.

Lahdessa voi tavata myös huippu-urheilijoita. Miida Wasström ja Siina Haapala ottivat tähän ennakkoa jo Turussa tiistaina.

Tsemppiä kaikille !

Tulokset torstailta:

16.6. Lahti, Youth Athletic Games:

M17 100 m Alkuerät 3. erä (+2,2) 8) Lauri Mäkinen (-05) 11,89w.

M17 800 m 1. erä 5) Ville Korhonen (-06) 2.14,74.

Kisasivut:


Juha Kylänpää