YAG-viestit- 11-vuotiaille kaiken värisiä mitaleita

17.6.2022

11-vuotiaiden pikaviestin palkintojenjako

Seura osallistui viesteihin kuudella joukkueella. Kolme niistä nousi mitaleille. 11-vuotiaat tytöt juoksivat seuran kaikki palkintosijat.

 

Heti ensimmäisessä kilpailussa, 11-vuotiaiden aitaviestissä oli aitajuoksun draamaa. Ensimmäinen viestinviejämme kaatui viimeisen aidan jälkeen kokonaan. Nuori urhea tyttömme nousi ripeästi ylös ja lähetti seuraavan viestiviejän matkaan. Tytöt nousivat koko ajan ja ankkuriosuudella Taika Huttunen nosti seuran erävoittoon. Kilpailussa oli kaikkiaan viisi erää. KU-58 juoksi neljännessä erässä ja johti kokonaiskilpailua kaatumisesta huolimatta. Viidennessä erässä Nakkilan Vire voitti 23 sadasosan turvin ja Kakkoseksi tulleelle Lahden Ahkeralle joukkueemme hävisi vaivaiset yhdeksän sadasosaa. Kaatumisesta huolimatta voi menestyä, se on tämän tapahtuman opetus.  Mahtava tsemppaus koko joukkueelta, todellinen taistelumitali. Joukkueessa juoksivat Helmi-Tuuli Heiskanen, Miida Wasström, Siina Haapala ja Taika Huttunen.

Torro, Haapala, Wasström ja Huttunen

4X100 metrin pikaviestissä joukkueemme oli ylivoimainen. Joukkueemme voitti uudella seuraennätysajalla kakkoseksi tulleen joukkueen yli sekunnilla. YAG-kultaa ripustettiin Saara Torron, Siina Haapalan, Miida Wasströmin ja Taika Huttusen kaulaan. Seuraennätys parani reilusti, entinen oli 59,15 joukkueella  Paloma Moilanen, Pauliina Perttula, Anne-Mari Lehtiö ja Tiina Helin vuodelta 2006.

4X600 metrillä joukkueemme oli toinen Jyväskylän Kenttäurheilijoiden jälkeen. JKU ja KU-58 erottuivat joukosta selvästi, muut joukkueet eivät alittaneet kahdeksaa minuuttia. Joukkueemme Miida Wasström, Saara Torro, Meeri Saha ja Siina Haapala juoksivat uuden seuraennätyksen. Entinen seuraennätys oli vajaan viikon ikäinen, se juostiin Hiekkaharjun pm-viesteissä.

13-vuotaiden tyttöjen joukkueet olivat sekä 4X100 että 4X600 metrillä sijalla 11.

15-vuotiaiden poikien pikaviestijoukkue hylättiin.

YAG jatkuu lauantain ja sunnuntain yksilölajien kilpailuilla.


17.6. Lahti, Youth Athletics Games Relays:

P15 4x100 m 2. erä ) (Niko Tilander, Juska Torkkola, Eero Wuoti, Vili Hahto). DQ

T13 4x100 m 1. erä 5) (11) 55,49 (Hilma Larvala, Usva Torro, Martta Haasanen, Helmi Kuitunen).

T13 4x600 m 2. erä 9) (11) 8.16,76 (Anni Tuomisto, Usva Torro, Hilma Larvala, Martta Haasanen).

T11 4x100 m 2. erä 1) (1) 57,23 PB (Saara Torro, Siina Haapala, Miida Wasström, Taika Huttunen).

T11 4x600 m 1. erä 2) (2) 7.57,29 PB (Miida Wasström, Saara Torro, Meeri Saha, Siina Haapala).

T11 4x60 m aidat 4. erä 1 (3)) 44,29 PB (Helmi-Tuuli Heiskanen, Miida Wasström, Siina Haapala, Taika Huttunen). 

Kaikki tulokset


Juha Kylänpää