Toukokuun lopun tuloskatsaus

31.5.2019

Elias Jrad, Leo Uusimäki ja Veeti Katainen Leppävaarassa Tapiot Gamesissa.
Elias Jrad, Leo Uusimäki ja Veeti Katainen Leppävaarassa Tapiot Gamesissa.

Toukokuun kisoissa naisten 3000 metrillä ennätysvauhtia Moskarilla, Eikkisellä ja Kekkosella. Atte Nevala juoksi ennätyksen 800 metrillä ja Aapo Ikola 2000 metrillä. Tero Korpi 13-vuotiaiden kärkiaikaan ja ennätykseen 2000 metrillä. Tuomas Kaukolahti USA:n tuulissa kolmiloikkaa 15,98. Kesäkuun alussa moni vasta aloittaa kautensa. Johanna Lehtiö heitti toistamiseen yli 50 metriä kiekossa. 22-vuotiaden EM-rajan hän heitti jo aiemmin.

Seura: Kenttäurheilijat -58 Vantaa, kaikki tulokset:

30.5. Ikaalinen, Kansalliset kilpailut:

N Kiekko (1,0 kg) 4) Johanna Lehtiö (-97) 50,24.

30.5. Helsinki/E, 48. Toukokuun kisat:

M 800 m 1. erä 9) Miikka Ojala (-98) 2.08,67, 10) Olli Harju (-01) 2.12,70; 2. erä 5) Atte Nevala (-02) 1.57,14 kk17.

M17 3000 m 2) Rasmus Krogell (-02) 9.41,17, 3) Akseli Stark (-03) 9.50,60.

P15 2000 m 3) Aapo Ikola (-05) 6.39,37 kk14, 4) Tero Korpi (-06) 6.48,67 kk13.

P15 Keihäs (600 g) 2) Anton Leppäaho (-05) 31,01, 3) Tiitus Siikala (-05) 30,74.

N 3000 m A-erä 7) Jenni Moskari (-94) 10.03,93, 14) Edith Eikkinen (-01) 10.23,99; B-erä 9) Julia Kekkonen (-00) 11.48,74.

N17 Keihäs (500 g) 4) Rosa Salonen (-02) 23,23.

29.5. Sipoo, Sipoon Energia -kisa:

P15 Pituus 4) Lauri Mäkinen (-05) 4,27 (+0,0).

T11 Korkeus 5) Usva Torro (-09) 1,05, 6) Noora Komu (-09) 1,00.

T11 Kuula (2,0 kg) 8) Usva Torro (-09) 4,41, 9) Noora Komu (-09) 4,19.

T9 Korkeus 1) Saara Torro (-11) 1,05.

T9 Kuula (2,0 kg) 2) Saara Torro (-11) 4,12.

27.5. Helsinki/Pu, 11-9-v. pm-moniottelut:

P11 Kolmiottelu (2,5 kg) 12) Leevi Piispanen (-08) 429 (11.56 3.04 4.80 ).

T10 Kolmiottelu (2,0 kg) 6) Usva Torro (-09) 577 (10.23 3.36 5.07 ), 9) Hilma Larvala (-09) 502 (10.56 3.46 3.91 ), 14) Noora Komu (-09) 461 (11.13 3.32 4.30 ).

T9 Kolmiottelu (2,0 kg) 7) Saara Torro (-11) 495 (7.46 3.21 4.56 ), 21) Siina Kuikka (-10) 294 (8.09 2.51 3.19 ).

26.5. Lahti, Uusi Lahti -juoksu:

N Puolimaraton 22) Armi Sutinen (-63) 1.59.41.

26.5. Espoo/Le, Tapiot Games:

M 100 m Alkuerät 3. erä (+1,6) 2) Veeti Katainen (-02) 11,69.

M 400 m 2. erä 1) Leo Uusimäki (-98) 49,68, 5) Elias Jrad (-00) 50,42.

M 800 m 2. erä 5) Atte Nevala (-02) 1.58,28.

N 100 m Alkuerät 2. erä (-0,2) 6) Petra Perttula (-93) 13,47.

N Pituus 1) Anne-Mari Lehtiö (-95) 5,88 (+2,0).

N17 100 m aidat (76,2 cm) (+2,9) 2) Rosa Salonen (-02) 15,19w.

25.5. Vantaa/M, Kultainen keihäs:

N22 Keihäs (600 g) 11) Tuuli Kattilamäki (-00) 37,19.

25.5. Vantaa/T, Aktia-veteraanikilpailut:

M60 1500 m 1) Lauri Palva (-59) 5.37,16.

M55 1500 m 5) Jarmo Viitanen (-60) 5.36,45.

M50 1500 m 2) Juhani Konu (-68) 5.02,78.

M50 Kuula (6,0 kg) 3) Jarmo Leväinen  8,01.

M50 Keihäs (700 g) 2) Jarmo Leväinen  31,79.

M45 100 m (+0,2) 2) Tuomas Nupponen (-71) 14,31.

M40 100 m (+0,2) 2) Kimmo Ahvenainen  14,45, 3) Marko Martikainen  16,34.

M40 400 m 2) Marko Martikainen  76,03.

M40 1500 m 1) Martti Näsäkkälä (-78) 5.26,38, 2) Marko Martikainen  5.36,91.

M40 Pituus 1) Kimmo Ahvenainen  4,65 (+0,8), 2) Marko Martikainen  3,58 (+0,9).

M40 Kuula (7,3 kg) 2) Kimmo Ahvenainen  7,69.

M40 Keihäs (800 g) 1) Kimmo Ahvenainen  27,11, 2) Marko Martikainen  16,88.

M30 1500 m 1) Juhani Pietarinen (-87) 5.04,06.

N50 100 m (-1,6) 2) Hanna Karjalainen  17,07.

N50 Pituus 1) Hanna Karjalainen 3,89 (+0,5).

N40 1500 m 1) Sanna Kullberg (-75) 5.17,16.

N35 Pituus 1) Leena Lindström  4,36 (+1,0).

25.5. Vantaa/T, 58-Vitonen:

M 5000 m 4) Teemu Puustinen (-89) 17.56,00, 5) Jukka Ahokas (-73) 18.20,51, 9) Josue Perez Rosello (-06) 19.49,66, 13) Martti Näsäkkälä (-78) 20.20,47, 15) Jarmo Viitanen (-60) 20.55,75, 16) Lauri Palva (-59) 21.31,80, 18) Marko Martikainen  22.10,69.

N 5000 m 10) Leena Mäkäräinen (-88) 20.07,38, 19) Julianna Rikkonen (-81) 23.42,55.

25.5. Sacramento, Calif. USA:

M Kolmiloikka Karsinta 5) Tuomas Kaukolahti (-94) 15,98w (+3,7).

22.5.-23.5. Vantaa/M, 15-9-v. pm-viestit:

P15 4x800 m (15 cm) (23.5.) 4) 10.22,04 (Emil Hamström, Oskar Källström, Joona Heiskanen, Aapo Ikola).

P11 4x50 m (11 cm) (22.5.) 1) 31,33 (Samuel Blad, Joel Pellinen, Destiny Oghabon, Pyry Heiskanen).

P11 4x600 m (11 cm) (23.5.) 3) 9.09,83 (Destiny Oghabon, Leevi Piispanen, Pyry Heiskanen, Joel Pellinen).

T13 4x100 m (13 cm) (22.5.) 8) 60,30 (Valma Väisänen, Ella Sahi, Emma Simonen, Silja Linna). Alkuerät (22.5.) 1. erä 7) 63,16 (Ella Huuskonen, Noora Meriläinen, Sara Puiro, Sofia äYräs); 2. erä 3) 59,69 (Valma Väisänen, Ella Sahi, Emma Simonen, Silja Linna).

T11 4x50 m (11 cm) (22.5.) 4) 31,39 (Sara Oikarainen, Usva Torro, Emmi Orava, Helmi Kuitunen). Alkuerät (22.5.) 1. erä 5) 35,07 (Elsa Hietanen, Meriam Jrad, Noora Komu, Nea Björksten); 2. erä 3) 32,18 (Sara Oikarainen, Usva Torro, Emmi Orava, Helmi Kuitunen), 6) 33,73 (Aada Huuskonen, Saara Torro, Hilma Larvala, Peppi Turunen).

T11 4x600 m (11 cm) (23.5.) 7) 9.21,12 (Usva Torro, Hilma Larvala, Emilia Lindström, Saara Torro)

Lähde: Tilastopaja Oy