Onko tässä historiallinen kuva?

16.9.2020

Jukka Ahokas, Tomi Kanto ja Tuomas Nupponen Jyväskylässä SAUL SM 45 10000 m palkintojenjako

Kenttäurheilijat-58 on toiminut 62 vuotta. Tomi Kanto, Tuomas Nupponen ja Jukka Ahokas saavuttivat kolmoisvoiton Jyväskylän SAUL SM-kilpailuissa. Tutkin historiaa kevyesti, enkä löytänyt 62 vuoden aikana kolmoisvoittoa SM-kilpailuissa.  Onko tämä ensimmäinen kerta seuran historiassa kun KU-58 valloittaa koko podiumin?

Vuonna 2013 naisemme olivat tehokkaita SM-maastoissa Hakunilassa.  Naisjoukkeemme valtasivat kulta- ja pronssikorokkeen ja kuusi KU-58:laista oli SM-podiumilla.  Ennätys tämäkin kuinka monta seuran jäsentä mahtuu podiumille  ja Laura Manninen otti vielä SM-pronssia. 

Jos kolmoisvoitto  on ennenkin saavutettu, kerro siitä Facebook-kommenteissa,  tai sähköpostilla toimisto.ku58@gmail.com tai  soittamalla allekirjoittaneelle.

Juha Kylänpää

040 5040 883