Kalevan Kisat Vaasassa 27.6-30.6 – 15 urheilijaa mukana

26.6.2024

Seuralla on 15 urheilijaa Kalevan Kisoissa. Joukkueemme koostuu sekä kokeneista urheilijoista että ensimmäistä kertaa Kalevan Kisoissa kilpailevista. Joukkueemme koko on suurin ainakin 2000-luvulla.

Tällä kertaa en ennakoi menestystä suuremmin, mutta joukkueemme saavuttaa varmasti mitaleita. Tällä kertaa pientä historiaa, mitä Kalevan Kisoissa on tapahtunut tähän mennessä. Urheilijoistamme viisi on voittanut aiempina vuosina Suomen mestaruuden Kalevan Kisoissa.  

Kokenein ja menestynein urheilijamme Vaasassa on Ville Lampinen. Lampinen on saavuttanut 800 metrillä yhteensä 11 mitalia; 4 kultaa, 5 hopeaa ja 2 pronssia. Nämä vielä peräkkäisinä vuosina, ensimmäinen mitali, pronssi tuli Vaasasta vuonna 2013. Eihän Ville tämän ketjun anna katketa nytkään Vaasassa. Viime vuonna Lahdessa Lampinen oli hopealla, jossa nyt on viiden vuoden putki (2019-2023). Lampisella on lisäksi kolme kultaa ja hopeaa 400 metriltä. Lampinen on Suomen tilastokolmonen.

Hilla Uusimäki on voittanut 400 metrin aidat Oulussa vuonna 2016. Aidoista on myös kaksi hopeaa ja pronssi. Viime vuonna Lahdessa Hilla oli toinen. Hillalla on myös kaikenvärisiä mitaleita Kalevan Kisoista 400 metriltä. SM-halleissa Tampereella 2024 Hilla voitti 300 metrin aidat ja 400 metriä. Uusimäki on Suomen tilastokolmonen.

Anne-Mari Lehtiö on voittanut Kalevan kisoissa pituushypyn vuonna 2022 Joensuussa. Lisäksi Kalevan Kisoista on kolme hopeaa, joista viimeisin viime vuodelta Lahdesta. Lehtiö on vuodesta toiseen ollut huippukunnossa juuri Kalevan Kisoissa. Anne-Mari Lehtiö on Suomen tilaston neljäs.

Tuomas Kaukolahdella on kolmiloikassa Kalevan Kisoista Suomen mestaruus vuodelta 2016 Oulusta. Lisäksi Kaukolahti on hypännyt kuusi kertaa hopealle. Kaukolahti on ennen Vaasan kisaa Suomen tilastoykkönen.

Laura Manninen on voittanut 10000 metriä vuonna 2010 Kajaanissa, lisäksi hänellä on kolme hopeaa ja pronssi. 5000 metriltä Lauralla on pronssia vuodelta 2012.  Manninen on tämän vuoden vuositilastossa 10000 metrillä neljäs ja 5000 metrillä kuudes.

Max Lampinen osallistuu neljänsiin Kalevan Kisoihinsa. Ensimmäisen kerran Lampinen oli mukana Turussa vuonna 2020. Tampereella 2021 Lampinen oli moukarin loppukilpailun yhdeksäs ja viime vuonna Lahdessa kuudes. Lampinen on tämän vuoden vuositilastossa neljäs.

18-vuotias Mico Lampinen osallistuu ensimmäisiin Kalevan Kisoihinsa. Lampinen on kiekonheiton vuoden kausitilastossa sijalla kolme ennätyksellään 54,40. MM-raja U20-kilpailuihin Peruun on jo tehtynä kevyemmällä välineellä niin kiekossa kuin moukarissakin. Miesten Suomen vuositilastossa Mico on kolmas.  

Junnu Korvenpää osallistuu kolmansiin Kalevan Kisoihinsa. Viime vuonna Korvenpää oli Lahdessa 800 metrin loppukilpailun kahdeksas. Talvella SM-halleissa Korvenpää juoksi SM-hopeaa. Korvenpää on Suomen vuositilaston viides.

Atte Nevala osallistuu kuudensiin Kalevan Kisoihinsa. Ensimmäisen kerran Nevala oli mukana Lappeenrannassa 2019. Matkana tälläkin kertaa 800 metriä, jossa KU-58:lla on viisi edustajaa. Nevala on vuositilastossa sijalla 14.

Rasmus Krogell osallistuu kolmansiin Kalevan Kisoihinsa. Ensimmäisen kerran Krogell oli mukana Tampereella 2021 ja toisen kerran viime vuonna Lahdessa. Krogell juoksee 10000 metriä, jossa seuralla on kolme edustajaa.

19-vuotias Joona Heiskanen on kolmatta kertaa Kalevan Kisoissa 800 metrillä. Ensimmäisen kerran Joona oli mukana Joensuussa vuonna 2022. Joona Heiskanen on vuositilaston seitsemäs.

16-vuotias Justus Korvenpää osallistuu ensimmäisiin Kalevan Kisoihinsa 800 metrillä. Korvenpää on jo rikkonut tulosrajan U18 EM-kisoihin. Justus on miesten vuositilastossa sijalla 24.

Leo Rautiainen on ensimmäistä kertaa Kalevan Kisoissa. Lajina on kymmenottelu, jossa seuralla on paljon perinteitä.

Tero Korpi pääsee viettämään 18-vuotispäiväänsä Vaasan 10000 metrillä. Korpi osallistuu ensimmäisiin Kalevan Kisoihin ja pääsi mukaan rankingin kautta, kun juoksi Leppävaarassa ennätyksensä 19. kesäkuuta. Tero Korpi on Suomen vuositilastossa sijalla 12.

Kristian Lindroos osallistuu ensimmäisiin Kalevan kisoihinsa. Matkana on 10000 metriä. Lindroos on vuositilastossa 23.

 

Koko joukkue:

Joona Heiskanen                       800 m

Tuomas Kaukolahti                   kolmiloikka

Tero Korpi                                     10000 m

Junnu Korvenpää                       800 m

Justus Korvenpää                       800 m

Rasmus Krogell                           10000 m

Max Lampinen                             moukari

Mico Lampinen                           kiekko

Ville Lampinen                            800 m

Anne-Mari Lehtiö                      pituus

Kristian Lindroos                        10000 m

Laura Manninen                           5000 m ja 10000 m

Atte Nevala                                     800 m

Leo Rautiainen                               kymmenottelu

Hilla Uusimäki                                400 m aj

Osanottajat Kalevan Kisoissa

 

Kalevan Kisat nettisivut

 

Juha Kylänpää

Kuuluttajana Vaasassa