Motonet GP Lahti – Uusimäelle huippuaika kauden alkuun, Nevalalle ennätys
12.6.2025

Motonet GP-kisakausi avattiin Lahdessa. Seurasta oli mukana kolme urheilijaa hyvin tuloksin ja myös järjestelyissä oltiin mukana.
Hilla Uusimäki avasi kotimaisen kautensa 400 metrin aidoissa kauden parhaallaan. Kakkossijan tuonut aika 55,77 jää vain 16 sadasosaa Hillan seura- ja piiriennätyksestä 55,61, jonka Hilla juoksi Kalevan Kisoissa Vaasassa viime kesänä. Lahdessa Hillan edelle ehätti vain ruotsalainen Moa Granat ajalla 55,68, mutta Tukholmassa elokuussa maaottelun 100-vuotisjuhlassa tilanne on varmasti sinivalkoinen. Hilla on ajallaan tällä hetkellä maailmantilastossa sijalla 44. Tokion MM-kisojen ranking-tilasto on tällä hetkellä mielenkiintoinen, valintoihin vaikuttaa myös kilpailun WA-luokitus. Kauden kotimainen kärkiaika on Lappeenrannan Urheilumiesten Kristiina Halosen 55,32, Hilla on kakkosena tämän päivän ajallaan. Halonen oli tänään neljäs ajalla 56,16. Kausi on vasta alussa, Tokioon on vielä aikaa.

Atte Nevala juoksi hyvällä vauhdinjaolla 1500 metrin B-erän voittoon ennen HKV:n Oliver Asikaista, joka lauantaina juoksi 800 metrin voittajaksi Eläintarhassa viime lauantaina. Kuvassa Atte ja Oliver ennen loppusuoraa.

Rasmus Krogell juoksi myös lähelle ennätystään.

Motonet GP:n kirkkaimpia tähtiä olivat naisten moukarinheittäjät.

Kisoissa pelättiin huonoa keliä. Ainoastaan miesten 200 metrillä oli kovaa sadetta.

Naisten 100 merin aidoissa oli tasaista toisella aidalla alkuerissä.
Seurasta oli useita toimitsijoita mukana Lahden Ahkeran hyvin järjestetyissä kisoissa.
11.6. Lahti, Motonet GP:
N 400 m aidat/hurdles 2) Hilla Uusimäki (-96) 55,77.
M 1500 m B-erä 1) Atte Nevala (-02) 3.52,53 PB, 9) Rasmus Krogell (-02) 4.03,06.
Juha Kylänpää